ورود به چت روم
چت روم جوانان و نوجوانان ویژه دهه 70 و 80
ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

مهم ترین نکته قرآنى در تبیین حکمت ازدواج، این است که خداوند، وقتى مى خواهد در قرآن حکمت ازدواج و تشکیل خانواده را بیان کند، نمى گوید : حکمت خلقت همسر و تشکیل خانواده، بقاى نسل یا فرزند صالح یا پیشگیرى از فساد یا سازندگى اخلاقى و اجتماعى و یا توسعه ارزش هاى اسلامى است ؛ بلکه به حکمتى اشاره مى فرماید که بدون آن، هیچ یک از اهداف خلقت انسان، قابل تحقّق نیست و آن، عبارت است از آرامش روانى .

بدون آرامش روانى، نمى توان از جوان، انتظار تقوا داشت . بدون آرامش روانى، نه نسل سالم و صالح پدید مى آید، و نه سازندگىِ اخلاقى و اجتماعى اتّفاق مى افتد و نه ارزش هاى دینى و آرمان توحید، گسترش مى یابد .

کاوش هاى میدانى نشان مى دهند که اضطراب روانى و عدم تعادل روحى، نقش عمده اى در فسادهاى اخلاقى و اجتماعى دارد و بیشتر جنایات هولناک و خودکشى ها در میان مجرّدها و به دست آنها صورت مى گیرد .(1)از این رو، تشکیل خانواده مى تواند سهمى اساسى در آرامش روانى و سازندگى هاى اخلاقى و اجتماعى ایفا نماید و این، رمز تأکید قرآن و احادیث اسلامى بر تشکیل خانواده و تحکیم آن و پیشگیرى از فروپاشى این کانون مقدّس است .


(1)تحقیقات نشان داده میزان ارتکاب جرائم و تنوّع و خطرآفرینى آنها در سال هاى نوجوانى و جوانى (پیش از ازدواج) بیش از دیگر سنین است . لذا جامعه شناسان معتقدند بالا بودن سطح جنایت براى طبقات سنّى جوان ، پدیده اى است سخت پایدار . جرایمى از قبیل : جرائم خشونت بار ، به عنف و اعتیاد ، بالاترین ارقام خود را در این سنین دارد (جامعه شناسى کجروى : ص ۲۹۵ و ۳۰۷) . همچنین هر چند میزان خودکشى در آمارهاى جهانى ، در میان سالان (۴۵ سال به بالا) بیشتر از دیگر گروه هاى سنّى است ، امّا با این حال ، با اعمال ملاحظات آمارى ، مشخّص مى شود که نسبت خودکشى در افراد مجرّد و تنها ، به مراتب بیشتر از متأهّلان است . البتّه میزان آن در رده سنّى ۱۵ تا ۲۴ سال نیز رو به افزایش است . در ایران ، بیشترین خودکشى در گروه سنّى ۲۵ تا ۳۰ سالگى گزارش شده است . از سوى دیگر ، طلاق نیز خودکشى را افزایش مى دهد . مردانى که از همسران خود جدا مى شوند ، بیش از ن مطلّقه ، خود را مى کشند . مرگ همسر (زن یا شوهر) نیز میزان خودکشى را بالا مى برد (ر . ک : خودکشى ، دورکیم : ص ۱۸۹ به بعد ؛ گزارش کارگروه خودکشى همایش اسلام و آسیب هاى اجتماعى «منتشر نشده») .

منبع،دانش نامه قرآن وحدیث


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: خودکشى ,تشکیل ,اجتماعى ,میزان ,سنّى ,خانواده ,تشکیل خانواده ,میزان خودکشى ,آرامش روانى، ,بدون آرامش ,آرامش روانى ,بدون آرامش روانى،
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مشاور کنکور شیراز،آزمون سنجش، قلمچی راهبرد نجات اقتصاد ایران نوسازی مبلمان نفحات یار bestcars bag fabric - baiketextile.com شرکت ایده آل گستر ازبک مرجع دانلود کتابهای زبان